BODRUM YARIMADA REHBERİ

Muğla Bodrum Pazarları Hakkında Bilgi

Bardakçı |  Gümbet |  Konacık |  Bitez |  Ortakent |  Akyarlar |  Karaincir |  Bağla |  Yalıkavak |  Gündoğan |  Göltürkbükü |  İçmeler |  Mazı Köyü

Bodrum Pazarı

Bodrum Merkez Otelleri | Bodrum Merkez Apart | Bodrum Merkez Butik Otel | Bodrum Pansiyonları | Araç Kiralama | Bodrum Gezilecek Yerler

Renkler Ve Kokular Bir Başka Bodrum

Yaz aylarında Akdeniz'in sahil kasabalarına dünyanın dört bir yanından akın eden kalabalıkları bilirsiniz. Farklı renklerin, dillerin birbirine karıştığı, insanların gündelik dertlerinden uzak, güneşin ve denizin keyfini çıkardığı sıcak yaz günlerinin coşkusunu...

Günler ve Geceler boyu sokakları, plajları, çay bahçelerini, meyhaneleri dolduran rengarenk giysiler, yanık tenler ve kahkahalar, mevsim sonbahardan kışa dönerken, yerini sessizliğe, belki de bir tür terkedilmişliğin hüznüne bırakır. İşte bütün bu sözünü ettiğimiz değişimin en derinden hissedildiği yerlerden biri de Bodrum'dur.

Ama, hemen belirtmek gerekir; Bodrum'da kısa günlerin uzun gecelere bağlandığı kış aylarının da ayrı bir güzelliği vardır. Özellikle, gözalıcı renklerin hoş kokularla buluştuğu pazar yerlerini dolaşmanın, alışveriş yapmanın keyfine doyulmaz.

Bodrumda sadece merkezde değil, bütün civar köylerde haftanın belli günlerinde pazarlar kuruluyor. Salı günleri 'bez' pazarı meşhur Bodrum'un. Yöreye has tüm dokumaların satıldığı bu gün, gerçekten çok renkli geçiyor.
Her zevke hitap eden, çeşitli renklerde kumaşlar bayram yerine çeviriyor burayı. Sadece kumaşlar değil elbet. Kilimler, halılar, mutfak eşyaları ve her türlü ihtiyacınızı karşılıyabileceğiniz bir giyim yelpazesi. Gerçekte komşu olan iki satıcının müşteri çekmek için yaptıkları inanılmaz komik rekabet oyunları ya da kalitenin veya ucuzluğun eğlenceli çekişmesi. Ve tabii renk renk giysileri biraz daha ucuza alabilmenin telaşında olan insanlar. Hele birazda kış güneşi yüzünü gösterdiyse değmeyin pazarcıların keyfine.

Dört-beş sene öncesine kadar sokak aralarında kurulan pazar şimdilerde Belediyenin pazarcılara ayırmış olduğu özel alanda kuruluyor. Herkes, başlangıçta bu yeni düzene itiraz etmiş, ama artık alışmış görünüyorlar. Perşembe ve Cuma günleri sıra 'yemiş' pazarında. Herhalde bu kadar çeşitli sebze ve meyvenin bir arada satıldığı başka bir pazar bulmak güçtür.

Bildiğimiz havucun bile üç-dört çeşidi var. Yarımadanın büyük bölümünü kaplayan bahçelerden toplanan mandalina ve limonlar, mevsimi gelince buraları sarı ve turuncunun tonlarına boyuyor. Ve tabii otlar... Hardal, ısırgan, menekşe otları, börülceler ve daha neler... Yağmurların ardından ortaya çıkan mantarlar, protein açısından son derece zengin olduğundan et yerine geçiyor.

Özellikle yöreye has, gayet şekilsiz bir görünüşe sahip 'çintar' mantarı son derece lezzetli. Izgarası veya yerli zeytinyağında yapılan kavurması bir harika oluyor. Kim demiş bizde peynir çeşidi az diye? İnanın, Fransa ile yarışabiliriz bu konuda!

Tezgahların üzerine her renkte, her tatta peynirler diziliyor. Köy peyniri, çeşitli tulumlar, lor, tuzlu-tuzsuz çökelek peynirleri, birkaç cins keçi peyniri, taze ve eski kaşarlar, beyaz peynir çeşitleri... Kahvaltı sofrasında peynirin 'partneri' zeytin de gayet bol Bodrum'un yemiş pazarında Siyahı, pembeye çalan vişne zeytini, koyu yeşili, açık yeşili, sonbaharda toplanan 'çizik' ve 'kırma' zeytinleri...
bodrum pazar yeri bodrum bez pazarı
Eğer pazara sabah erken bir saatte gittiyseniz sadece 'tadımlık'larla bile nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz! Baharatların renkliliği, çeşitliliği insanı büyülüyor. Uzakdoğu'ya has baharatları bile bulmak mümkün. Kurutulmuş sebzelerin, patlıcanın, domatesin, bamyanın görüntüsü bir başka neşeli.

Başka hiçbir yerde kolayca bulunmayacak büyüklükteki bamyalar, bölgeye özgü ve görüntülerinin aksine yumuşak ve lezzetli. Kehribar renginin bütün tonlarındaki bal kavanozları özenle tezgahlara yerleştirilmiş. Peteklisi, peteksizi, çam, çiçek ve karakovan balları...

Üst üste yığılmış, belki de hala ılık köy yumurtaları... Bunların sarısı bile bir başka sarı! Köylü kadınların evlerinde bölgede yetişen çeşitli otlar ve zeytin katarak yaptığı ekmekler ise biz şehirlilere yeni ve farklı tatlar yaşatıyor. 'Bazlama' denilen bu ekmekler tavada, kepekli undan, bazen de mısır unundan yapılıyor.

Satıcılar da en az sattıkları mallar kadar renkli ve değişikler. Genci, yaşlısı, çocuğu... Herkes bir şeyler satmaya çalışıyor. Hani pazarlığa da tamamen kapalı değiller! Haftanın ilk günü Bodruma 20 km uzaklıkta küçük bir köy olan Güvercinlik'te pazar kuruluyor. Burası küçük bir yerleşim bölgesi.

Alışveriş için diğerleri kadar geniş imkanlar tanımasa da, mutlaka gidilmesi gereken bir yer. Denizin hemen kenarında. Bir yanda satıcılar, diğer tarafta ağlarını denizden çeken balıkçılar. Bir-iki küçük balık lokantası. Gerçekten gününüzü keyifle geçirebileceğiniz bir yer.

Yiyecek ve giyecekler bir arada satılıyor. Daha çok köy halkının alışveriş yeri. Yabancılara pek rastlanmıyor. Pazarcıların favori yerleri var. Mesela Yalıkavak'takilerin çoğu Bodrum'a gelmiyor. Turgutreis'teki Milaslı bir kumaşçıyı Bodrumda görmek zor.

Çünkü aynı gün Milas'ta bir hafta boyanca beklenen, ilçenin kendi pazarı var. Çarşamba günleri Ortakent ve Gümüşlük'te, Kadıkalesi'ne yakın bir bölgede kurulan pazarlar epeyce insan çekiyor. Gümüşlük'te alışverişten sonra günün yorgunluğunu, deniz kenarında balık yiyerek çıkarabilirsiniz.
bodrum pazar sebze
Ortakent'teki ise küçük, gene yerli halkın rağbet ettiği bir yer. Haftasonu geldiğinde, Cumartesi günü Turgutreis pazarına mutlaka zaman ayırmalısınız. Gerçekten büyük, çeşitin bol olduğu, kalabalık, tam bir pazar yeri. Kumaş çeşitleri Bodrumda olduğu gibi çok zengin.

Milas'tan gelen halıcı ve kilimciler buraya renk katıyorlar. Yiyecekler, otlar, yağ ve peynirler. Herşey alabildiğine bol. Öğlen vakti karnınızı doyurabileceğiniz 'bol kepçe' lokantaları mevcut. Bunlar, son derece lezzetli ve ucuz yemek yapıyorlar. Ve haftanın son günü...Eski havaalanının olduğu Mumcular'dayız.

Gene köy halkının rağbet ettiği küçük pazarlardan birisi. Sakin ama yine de ihtiyaçların rahatlıkla karşılanabildiği bir yer. Güneşin yavaş yavaş batması ile birlikte artık pazarcıların da toplanma vakti geliyor. Çeşit çeşit kumaşlar, dokumalar kutulara, yiyecekler kasalara, otlar torbalara kaldırılıyor.

Herkes bir telaş içinde. Bir-iki saat sonra, artık tezgahlar boş, satıcılar çoktan gitmiş olacak. Ortalıkta köpek ve kediler kalacak sadece! Günün gürültüsü, bağrışmalar, pazarlıklar, renkler, kokular gecenin karanlığında yavaşça eriyip kayboluyorlar.

Bu terkedilmiş gibi duran yerlerin böyle bir gün yaşamış olmalarına inanmak zor. Ama, yarın bir başka pazar yerinde yine aynı hareketliliğin ve renkliliğin yaşanacağını bilmek, keyiflendiriyor insanı. Kaynak : Skylife
bodrum tekne turu | Gümbet Otelleri | Bodrum Tatil | Bodrum Mavi Yolculuk | Bodrum Turgutreis Otelleri | Bodrum Yeme İçme | Bodrum Plajları