BODRUM YARIMADA REHBERİ

Muğla Bodrum Mavi Yolculuk Hakkında Bilgi

Gümbet |  Bitez |  Ortakent |  Akyarlar |  Turgutreis |  Gümüşlük |  Yalıkavak |  Gündoğan |  Göltürkbükü |  Torba |  Güvercinlik |  İçmeler |  Yalı

Guleta, Bodrum Teknesi

Bodrum Otelleri | Bodrum Apart | Bodrum Tarihi | Bodrum Pansiyonları | Bodrum Araç Kiralama | Bodrum Gece Hayatı | Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum Mavi Yolculuk Turları

Koyu mavi ufuk, teknenin bordasına vuran dalgaların sesi ve baş döndürücü iyot kokusu. Derin bir sessizlikte, tümüyle doğaya adanmış günler… Denizin tadını ve kokusunu hakkıyla çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği münferit tekne turları, seyir güzergahını gönlünce belirleyebilme özgürlüğü sunuyor.

Genellikle 3 ile 7 gün arasında yapılan mavi yolculuk turlarından farklı olarak, belli bir programa bağlı olma zorunluluğu taşımayan tekne turlarında istenirse Ayvalık'tan başlayıp Antalya'ya uzanan haftalarca sürecek bir rota tercih edilebiliyor.

Teknede sadece sevdiğiniz insanları görme fırsatı da cabası. İstediğiniz koya uğrayıp dileğinizce yüzebiliyor, güneşlenebiliyor ya da sahil lokantasında zaman geçirebiliyorsunuz. Tıpkı Bodrumdan Gökovaya uzanan mavi yolun küçük koylarını keşfettiğimiz tekne yolculuğu gibi...

Rüzgarlı Koylar
Bodrum Yarımadasında küçük bir koydu. Deniz hafifçe fısıldıyor, maceraperest tekneleri maviye çağırıyordu… Böyle başladı maviye yolculuk. Bodrum çıkışlı tekne turları, Gökova ve Güllük Körfezi'ni kapsayan iki ana güzergahta yapılıyor bugün.
Mavi yolculuk turlarının öncüsü Halikarnas Balıkçısı'nın da favorisi olan Gökova turlarında, zamanın çoğu körfezin doğusundaki koylarda geçiyor. Bodrumdan Güllük Körfezi'ne uzanan kuzey rotası ise bol rüzgarlı koylarıyla, hem deniz keyfi hem de sörf gibi su sporları için ideal.

Bodrum ile Datça yarımadaları arasında göğü denize, denizi ovaya yansıtan Gökova Körfezi'nin 80 kilometrelik kıyısına dizilmiş koyları sayabilmek olanaksız. Bodrum Limanı'ndan iki mil ötedeki Karaada, rotamızın ilk durağı. Kükürtlü sulara sahip Karaada'nın şifalı suları doğrudan denize dökülüyor. Kaynak ağzındaki doğal deniz havuzlarında yapılacak çamur banyosunun cilt rahasızlıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Birkaç mil açığında, dikenli çalılarla kaplı Orak Adası görünüyor. Adanın güney kıyısında çakıllı bir plaj ve küçük bir balıkçı kulübesi var. Sonraki durak, temiz kumsalı ve salaş balık lokantalarıyla, türkülere adını veren Çökertme Koyu oluyor. Demir attıktan sonra, hayli dik bir yamacı tırmanıp Gökova Körfezi'ne hakim manzarasıyla Sivri Kümes Tepesi'ne ulaşıyoruz.

Koylar, Köyler ve Limanlar
Yola devam edip Çamaltı Koyu'na demir atıyoruz, civarda keşif yapma zamanı geliyor. Karadan yarım saatlik yürüyüşle, Roma devrinden kalma Keramos kenti kalıntılarının bulunduğu Ören'e ulaşıyoruz. Denizi akvaryum gibi berrak olan Akbük Limanı'ndan sonra istikamet, Gökova Körfezi'nin güneydoğu sahili.

Doğa harikası Sedir Adası denizin ortasında aniden beliriyor. Bu minicik adanın Kleopatra Plajı olarak anılan kumsalı o kadar ünlü ki, yaz sezonunda onlarca tekne, motor ya da yelkenli tahta iskelesine bağlanıyor. Kraliçe Kleopatra'nın yüzmeye geldiğine inanılan adaya giriş biletli. Kumsaldan adanın içine doğru, okları takip ederek antik Kedrai kentinin harabelerine varıyoruz.

Tekneye geri dönüp yola devam ederken, çam ormanlarıyla kaplı Karacasögüt, diğer Gökova gezginleri gibi bizim de ihtiyacımız olan erzakları aldığımız liman oluyor. Civarında seracılık ve arıcılıkla uğraşan küçük köyler bulunan Karacasöğüt'ten bal ve domates almadan ayrılmıyoruz. Ayrılırken bahçelerinden çiçekler fışkıran Akdeniz peyzajına sahip evler manzaraya eşlik ediyor.
mavi yolculuk teknesi mavi yolculuk gulet
Gökova'nın Deniz Kızı
Gökova'nın en büyük koyu Değirmenbükü, mavi bir bahçe sanki. Guletler, her bir dönüşte yeni bir koyla tanışıyor ve bu böyle sürüp gidiyor… Değirmenbükü'nün lacivert sularında Okluk Koyu'na girerken, bir denizkızı heykeli tekneleri karşılıyor. Okluk'un hemen karşısındaki koyun adı Hırsız. Daha ilerisindeki ise İngiliz Limanı; İkinci Dünya Savaşı'nda İngiliz donanmasına ait gemilerin saklandığı esrarengiz bir koy.

Değirmenbük fark edilmesi zor bir koy aslında; alabildiğine sakin, saklı bir liman. Etrafındaki tepelerde adaçayı toplayanlara el sallayıp yeniden demir alıyoruz. Güneş, deniz, koylar ve bolca huzurla yola devam ediyoruz. Löngöz Koyu'na içimiz dışımız mavi ve yeşile boyanarak giriyoruz. Asıl adı Kargılı olan koyun minik iskelesi görünmeye başlıyor. Çam ormanları arasında romantik patikalar uzanıyor. Sazlıkların arasından üç derenin buz gibi suyu denize karışıyor.

Ehlikeyf Teknelerin Rotası
Bördübet Koyu'ndan önce tekneleri Yedi Adalar karşılıyor, burası denizciler için yöredeki sürpriz dolu köşelerden. Adacıkların üçü kuzeyde Teke, dördü güneye doğru Taneli Burunları arasına serilmiş. Bir sonraki mola noktamız olan Bördübet, ormanın içinde, medeniyetten uzak, büyülü bir yer. İki kilometre ötedeki kamp alanı dışında çevrede insan izi yok.

Burayı keşfeden İngilizler, kuş bolluğundan ötürü koya 'bird the bed' demişler. Bördübet onun Türkçesi. Bu noktadan itibaren Gökova Körfezi'nin güneyinde boylu boyunca uzanan Datça Yarımadası'nın girintili çıkıntılı kıyılarını izlemeye başlıyor tekneler. Çam ormanlarıyla çevrili Büyük Çatı ve Küçük Çatı koyları, ehlikeyf teknelerin rağbet ettiği yerlerden.

Koyun Burnu'ndan 2,5 mil doğuya girinti yapan Tuzla Koyu'nun dip tarafı bir gölü andırıyor. Gökova Körfezi'ndeki en berrak suya sahip Mersincik Limanı, tekne sahiplerinin gözde demir atma noktalarından biri. Küçük kumsalı, barbekü yapmak, uzun bir yüzme seansı sonrası ateş başında şekerleme için ideal. Güneybatısındaki Palamutbükü geceleme için doğru seçim olabilir.

mavi tur teknesi mavi tur tekne
Teknede Yaşam
Deniz yolculuğunda farkında olmazsınız ama çok efor sarf edersiniz. Bu yüzden de erkenden uyumak ve güne erken başlamak tekne hayatının bir kuralı haline gelir. Öğle güneşi bastırmadan ve günbatımına yakın saatler deniz seyrinin en güzel anları olur.

Güneşin en yakıcı saatleri, sakin bir koya demirleyip yüzmek, uyumak, keşif yürüyüşleri düzenlemek, alışveriş yapmak ya da bir balıkçı lokantasında ziyafet çekmek için uygun zamanlardır. Rüzgarsız yıldızlı gecelerde güvertede gecelemek de mutlaka yaşanması gereken deneyimlerden. Amatör bile olsa bir denizci ehliyetiniz yoksa, teknenizde mutlaka bir kaptan bulundurma zorunluluğunuz var.

Tekneyi yanaştırmak, demir atmak, temizlik, yemek, alışveriş, motor - yelken bakımı gibi işler sanıldığı kadar kolay değil. Tüm bu işler için deneyim ve enerjiniz yoksa mürettebatsız yola çıkmak yolculuğunuzu kabusa çevirebilir. Yazın sıcak günlerinde yola çıkacaksanız, teknenizde klima bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Alternatif Rotalar
Tekne turlarında programın uzunluğunu ve güzergahı belirlemek, tekne sahiplerinin insiyatifine kalmış. Bodrum - Fethiye arası kapsamlı bir tur için en az üç hafta ayırmak gerekli. Üç günlük turlar, Antalya - Kaş, Marmaris - Fethiye, Marmaris - Datça, Bodrum - Marmaris, Bodrum - Gökova ve Bodrum - Güllük arasını kapsıyor.

Hareket noktası için Bodrum yerine Marmaris'i tercih edecek olanları iki ayrı rota seçeneği bekliyor: Bozburun ve Datça Yarımadaları ile Fethiye Körfezi. Datça yönüne yapılacak turda, Hisarönü, Kızkumu, Orhaniye, Selimiye ve Bozukkale arasına dağılmış adacık ve koyların yanı sıra, Datça ve Knidos ziyaret ediliyor.

Fethiye istikametindeki rotanın bir günü Dalyan'ı ve antik Kaunos kentini gezmeye ayrılıyor. Diğer günlerdeyse Fethiye Körfezi'nin doğal ve tarihi zenginlikleri keşfediliyor. Türkiye Rivierası'nın en güzel bölümlerinden biri de Antalya çıkışlı Kaş rotası. Seçtiğiniz rota hangisi olursa olsun, denizde sadece anı yaşıyorsunuz. Bir de doyasıya maviyi. Hem de binbir tonuyla... Kaynak: Skylife
Bodrum Dalış Noktaları | Bodrum Gezi Rehberi | Bodrum Tatil Köyleri | Bodrum Koyları | Mavi Yolculuk Haritası | Bodrum Hava Durumu